BurgerClosechevronBagSearchUser
  • Delivery country: United Kingdom
  • servicesStores & services
    Belfast, Victoria Square
    Stores
    Sephora Belfast, Victoria Square
    Victoria Square, Bridge St, Belfast, BT1 4QG
    View All Hours +
    Cycle
    Change your store

    Your favourite store allows you to see services available and book appointments

    In-Store Services
    Make-up and skincare services, Benefit BrowBar, gifting and personalisation workshop, Sephora offers you a whole range of services to come and discover in store Make an appointment
    (Belfast, Victoria Square)
    See Belfast, Victoria Square store servicesView all stores
  • Wishlist
  • Cart0
Halfeti Eau de Parfum

Penhaligon's Halfeti Eau de Parfum

%0 4.79 | 47 reviews
Box

£88.00 £110.00 20% Off (£2.93 per ml)

Free UK delivery

Select Size (1)

30ml (£2.93 per ml) £88.00£110.00-20%Low stock100ml (£2.20 per ml) £220.00Out of stock
Low stock

This product is temporarily out of stock

If you like we can let you know when we have some more.

Product Description

An intoxicating, mysterious fragrance: vigorous grapefruit, Levantine spice and rose tangle in the moonlight. But what's that upon the riverbank? Could it be the fabled black rose?

Directions

Spritz a light mist of fragrance on your pulse points.

Ingredients

*** Halfeti Eau de Parfum *** ALCOHOL DENAT., PARFUM (FRAGRANCE), AQUA (WATER/EAU), TETRAMETHYL ACETYLOCTAHYDRONAPHTHALENES, POGOSTEMON CABLIN OIL, ACETYL CEDRENE, LINALOOL, CITRUS AURANTIUM BERGAMIA (BERGAMOT) PEEL OIL, LINALYL ACETATE, COUMARIN, JUNIPERUS VIRGINIANA OIL, PINENE, LIMONENE, CEDRUS ATLANTICA OIL/EXTRACT, CITRONELLOL, BETA-CARYOPHYLLENE, CINNAMOMUM ZEYLANICUM BARK OIL, VANILLIN, LAVANDULA OIL/ EXTRACT, EUGENOL, CAMPHOR, ROSE KETONES, TERPINOLENE, GERANYL ACETATE, TERPINEOL, CITRAL, CINNAMAL, ALPHA-TERPINENE, GERANIOL.

This list of ingredients may be subject to change, please consult the packaging of the product purchased.

Notes

Top Notes: Grapefruit, Bergamot, Green Notes
Heart Notes: Nutmeg, Saffron, Rose
Base Notes: Leather, Oud, Sandalwood
See more...